Centrum Sztuk Zdrowotnych
Powrót na stronę główną » Programy wszystkich szkoleń, kursów » Programy: Tradycyjna Medycyna Chińska » prof. Elisabeth Rochat de la Vallee » Wola, Zamysł, emocje, punkty meridianu Yueyin ręki
To szkolenie odbędzie się w terminie:
25-28. 02. 2011 r. Seminarium Tradycyjnej Chińskiej Medycyny dla terapeutów, lekarzy, psychologów i szerokiej publicznosci, prowadzi Elisabeth Rochat de la Vallee, tematy:
1) Wola i Zamysł (zhi yi) w klasycznych i medycznych tekstach 2) Emocje (dwa dni) 3) Punkty meridianu Yueyin ręki, więcej…
Prosimy o zgłaszanie chęci uczestniczenia w tym szkoleniu.
Informacje i zapisy:
Marian Nosal, komórka: 697113930; stacjonarny: 224785715
Lada Malinakova, komórka: 609657859; stacjonarny: 224785715
ZAPRASZAMY NA NOWĄ EDYCJĘ szkolenia:
Podstawowy kurs masażu stóp On Zon Su 按踵術 - starożytna chińska refleksologia stóp. Kurs dziewięcioczęściowy. Warszawa, XI 2024 - VI 2025 roku. Prowadzi Lada Malinakova.
Informacje i
zapisy:
Lada Malinakova, Marian Nosal, komórka: 571245333; stacjonarny: 224785715
, więcej…SZKOLENIE Z
CYKLU: "U Źródeł Tradycyjnej Chińskiej Medycyny":
7 - 9 II 2020 r. Podwójny aspekt Serca, Ogień cesarski i
ministerialny. Krew i
Duch: ciepło witalne i
oświecone rozróżnianie. Meridian ręki Shaoyin 手少陰, prowadzi Elisabeth Rochat de la Vallee.
, więcej…
Prosimy o
zgłaszanie chęci uczestniczenia w
tym szkoleniu.
Informacje i
zapisy:
Marian Nosal, komórka: 697113930; stacjonarny: 224785715
ĆWICZENIA ZDROWOTNE:
Zajęcia ONLINE Qigong oraz Tai Chi, styl Chang San Feng we wtorki 19:00 i czwartki 19:30 Warszawa, i
Internet cały. Prowadzi Lada Maliňáková-Nosal
, więcej… Tematy: 1) Wola i Zamysł (zhi yi) w klasycznych i medycznych tekstach 2) Emocje (dwa dni) 3) Punkty meridianu Yueyin ręki
PROGRAM SZKOLENIA:
ZHI YI - WOLA i ZAMYSŁ
Wyrażenie zawierające jednocześnie wolę i zamysł (zhi yi) przywodzi na myśl ukierunkowanie wszystkich obrazów, pragnień, myśli, które pojawiają się, dojrzewają i dają się rozpoznać w umyśle wlaściwie ukształtowanym i w sposób prawidłowy zainspirowanym.
To wyrażenie określa tendencję sfery mentalnej i afektywnej, jakość wewnętrznych dyspozycji danej istoty ludzkiej.
Wola jak i Zamysł stanowią wyraz Serca (rozumianego jako duch, umysł, inteligencja i psychologia), które staje się świadomym, zapoznaje się z wszystkim tym co do niego dociera, używa swojej zdolności rozeznania i decyduje o zachowaniu się.
Wola i zamysł reprezentują w Sercu, czyli w nas samych, działanie qi właściwe dla Ziemi, a więc łączone ze Śledzioną jak również qi właściwe dla Wody i kojarzone z Nerkami.
Ziemia karmi Serce, zapewnia mu yin, jego substancję, podczas gdy Woda zakorzenia Serce i utrzymuje je w kontakcie z początkiem.
Gdy Serce jest właściwie zakorzenione i dobrze odżywione, może użyczyć schronienia duchom, korzystać z ich światła i kontrolować poprawne działanie narządów.
Wówczas Wola i Zamysł postępują w zgodzie z pierwotną naturą i pozwalają jednostce na właściwe działanie i reakcje w harmonii z danymi okolicznościami zachowując normalne poruszenia i wymiany qi.
W przeciwnym przypadku, normalny porządek tchnień zostaje zakłócony a narządy wewnętrzne powodują choroby na poziomie fizycznym i umysłowym
EMOCJE
Emocje wywołują w nas zamieszanie na najgłębszym poziomie, a to pomieszanie z kolei powoduje błędne zachowania i choroby na poziomie cielesnym.
Skrajne pomieszanie sprawia, że choroby nie daje się uleczyć i to powoduje ryzyko zatracenia, o którym nic już nie da się powiedzieć.
Emocje, według chińskiej medycyny, są zdezorganizowanymi poruszeniami tchnień. Jako takie, powiązane są one z narządami odpowiedzialnymi za analogiczne tchnienia.
Przedyskutujemy liczbę emocji, przedstawimy naturę każdej z nich i jej związek z właściwym narządem wewnętrznym. Zobaczymy również w jaki sposób rozregulowana przez emocje współpraca między esencjami i tchnieniami może spowodować zakłócenia w pozostałych narządach. Przeanalizujemy ich podwójne skutki na poziomie umysłowym i fizycznym aby w ten sposób ułatwić postawienie diagnozy i określenie sposobu leczenia.
PUNKTY JUEYIN RĘKI
Przy każdym punkcie zanalizujemy jego chińską nazwę i jej znaczenie, funkcje i symptomy, jego relacje z innymi punktami w schemacie cielesnym i w procesie leczenia.
To studium jest oparte wyłącznie na tekstach chińskich a w szczególności na Neijing, Jiayijing, Sun Simiao, Zhenjiu dacheng i tym podobne.
Zapraszamy też na Youtube: , oraz na FB
© Marian Nosal 2007, Czas generacji strony: 6 ms. Ostatnia aktualizacja: 2024-07-19 11:01